Home / Siyaset / Ahrazoğlu: Analizleri yapılmayan gıda ve gıdaya temas eden ürünleri Meclis gündemine taşıdı.

Ahrazoğlu: Analizleri yapılmayan gıda ve gıdaya temas eden ürünleri Meclis gündemine taşıdı.

ahrazoglu-soru2MHP Hatay Milletvekili Mehmet N. AHRAZOĞLU, Ülkemize ithal edilen gıda ve gıdaya temas eden ürünlerin kontrol ve analizleri ile ilgili ciddi sıkıntılar yaşandığını belirterek konu ile ilgili TBMM Genel Kurulunda Hükümete soru sormuştur.

Ahrazoğlu, vatandaşların sağlığını yakından ilgilendiren bu önemli konu ile ilgili aşağıdaki açıklamaları yapmıştır;

Bebek mamalarında analiz sıklıkları Temmuz 2016’da %100 iken %25’e düşmüş durumdadır. Kakao çekirdeğinde zararlı küf ve zirai ilaç kalıntıları yani (pestisit) olmasına rağmen bir analize tabi tutulmadan yurda girmektedir. Yaş sebze ve meyveler de analiz sıklıkları ürün guruplarına göre %100 iken %10 a düşürülmüştür. Ülkemizde üretilen fındık ve fındık ürünleri ihracat yapılırken % 100 toksin analizi hem ülkemizde hem de ihraç edilen ülkeler tarafından analizi yapılmaktadır. Porselen, plastik vb. gibi ürünler de sadece Çin’den gelenlerin %20’sinin analizi yapılırken, diğer ülkelerden gelen ürünler ise evrak kontrolü yapılarak yurda girmektedir.”

Milletvekili Ahrazoğlu, “sağlık açısından ülkeye gelen her türlü gıda ve gıdaya temas eden ürünlerinin tamamının analizlerinin yapılması konusunda bir tedbir almayı düşünüyor musunuz?” şeklinde sorusunu sormuş ve cevap istemiştir

About Hatay Haber

HATAY TÜRKİYEDİR http://www.hataytr.com/

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

SERMİN GÖKSU, AK PARTİ HATAY İL KADIN KOLLARI YÖNETİMİNE SEÇİLDİ

Sermin Göksu, 2001 yılında Ak Parti’nin Dörtyol teşkilatlanmasında önemli görevler üstlendi. Uzun yıllar Ak Parti …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir