Home / Hatay / Hassa / HASSA BÖLGESİNDE SEBZE FİYATLARI İSTANBULLA YARIŞIYOR

HASSA BÖLGESİNDE SEBZE FİYATLARI İSTANBULLA YARIŞIYOR

Hatay Büyükşehir olduktan sonra su fiyatlarının artmasıyla birlikte Hatay’da bahçe tarımı bitme noktasına gelmişti.

Yapılan indirimlerin az olması, kırsal bölgelerin kentsel alan olarak değerlendirilmesi  ve Bölgeye sulama için kullanılan Baraj su seviyesinin az olması ve bölgeye aktarılan suların kesilmesi nedeniyle Hassa bölgesi tarımsal alanda büyük su sıkıntıları ile karşılamıştır.

Yine Hassa bölgesinin Hacılar Mahallesine yapılması planlanan barajın bir türlü yapımına başlanmaması yine Kahramanmaraş’tan Tahtaköprü Barajına aktarılması planlanan suyunda bir türlü gelmemesi bölgeyi İstanbul seviyesinde tarım ürünlerinin yükselmesine neden olmaktadır.

Ayrıca bölgede sürekli su kuyuları vurulmakta ve bu kuyularda bir süre sonrada Konya ovası sendromunu akıllara getirmektedir.

Verimli ve kaliteli topraklara sahip olan Hassa bölgesinin tarım alanında gelişiminin tekrar devam etmesi için çeşme sularında ki su fiyatları eski fiyatlarına geri çekilmeli bu mümkün değilse bölgeye yapılması planlanan  barajlara bir an önce başlamalı yada Tahtaköprü barajına gerekli takviyelerin bir an önce gerçekleşmesi gerekmektedir aksi taktirde Hassa bölgesi bu konuda büyük sıkıntılara düşecektir.

About Hatay Haber

avatar

HATAY TÜRKİYEDİR http://www.hataytr.com/

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

HASSA’NIN KURTULUŞ GÜNÜ COŞKUYLA KUTLANDI.

Hassa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 95.yıl dönümü  coşkuyla kutlandı. Hassa şehir merkezinde yapılan kurtuluş günü kutlamaları; …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir