Home / İslam / Sizin İçin Bu Gün Daha Hayırlı

Sizin İçin Bu Gün Daha Hayırlı

Zenginlik

Hz. Aliyyül-Murteza (k.v.) anlatıyor:

Resulullah Efendimiz (s.a.v.) ile beraber mescitte oturuyorduk. Bu sırada Musab bin Umeyr (r.a.) geldi. Üzerinde eski ve yamalı bir elbise vardı. Resulullah Efendimiz (s.a.v.) onu görünce, onun Müslüman olmadan önce içinde bulunduğu imkânlar ile şimdiki halinden dolayı gözyaşlarını tutamadı.

Sonra Resulullah (s.a.v.) Ashabına şöyle buyurdu:

“Sizden biriniz (zengin olup) sabahleyin bir elbise, akşamleyin başka bir elbise giydiği, önüne bir tabağın konulup öbürünün kaldırıldığı ve Kâbe’nin (örtü ile) örtüldüğü gibi siz de evlerinizi örttüğünüz zaman ne yapardınız, haliniz nasıl olurdu? Ashab,

“Ya Resulallah! O günkü halimiz bu günkünden daha iyi olurdu. Geçim sıkıntımız olmaz ve biz de kendimizi (ilim ve) ibadete verirdik.” dediler. Resulullah Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurdular:

“Hayır, hiç de sizin zannettiğiniz gibi olmazdı. Siz bugün o günkünden daha hayırlısınız. (Çünkü zengin malı ile meşgul olur; ilim ve ibadet için vakit ayıramaz.)” (Sünen-i Tirmizi)

About Süleyman GÖKSU

avatar

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

RESULULLAH EFENDİMİZİN ŞEFAATİ

Büyük alimlerden Muhammed bin Harb el-Hilali (radıyallâhü anh) şöyle anlatmıştır: “Bir gün Medine-i Münevvere’ye gittim. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir